Bőrtípusok jellemzői és rejtelmei 1. rész



Az otthoni bőrápolásunk akkor lesz eredményes, ha a bőrtípusunknak megfelelő kozmetikumokat használunk.  Ehhez ismernünk kell a bőrtípusunkat. Ebben szeretnénk segíteni.

1. A normál bőr:
Ez a viszonyítási alapja a többi bőrtípusnak.
 Egyenletes és üde színű, bársonyos tapintású, pórusai zártak, nincsenek rajta komedó (mitesszerek),
 Sem hajszálér tágulatok, sem szeplők. A bőr faggyú termelése normális (se nem több, se nem kevesebb az optimálisnál). A hidratáció a bőr felszínén és az irhában is megfelelő. A bőr feszes és rugalmas.
Sajnos felnőtt korban ez a bőrtípus elég ritka.
Az otthoni ápolásnál fontos, hogy se túl zsíros, se túlszárító kozmetikumokat ne használjunk.
Letisztítás arctejjel és alkoholmentes tonikkal
Nappalra hidratáló krém, esetleg színezett nappali krém használható
Éjszakára, főleg télen félzsíros éjszakai krém ajánlott
25 év felett hetente többször érdemes szemránckrémet is használni, a szem körüli apró ráncok elmélyülésének a megelőzésére.
Heti 1 alkalommal ajánlott leradírozni (gyenge mechanikai vagy enzimes peelinggel).
Erre a bőrtípusra ajánlott a Krautervital és Natur Pur N termékcsalád


2. A szeborreás bőr, vagyis a zsíros bőr:
Fontos megkülönböztetni a olajos és a korpás szeborreás bőrt.

a, Az olajos szeborrea  jellemzői:
A bőr olajosan fénylik zsíros tapintású, tág pórusú, a komedók (mitesszerek) könnyen kinyomhatók, akár naponta mindenféle felpuhítás nélkül is különösen az orr, áll és homlok részen. Néha pattanások is vannak rajta.
A bőr színe lehet sápadt, de kipirulásra hajlamos is. Nem érzékeny. Nyáron, a napsütés hatására jobb, nem annyira zsíros, télen rosszabb. Az alapozó, púder néhány óra alatt átzsírosodik.
Otthoni ápolása:
Letisztítás:
Tisztító géllel vagy habbal- fontos, hogy alaposan távolítsuk el a  bőr zsiradékát és a szennyeződéseket, de ne szárítsuk ki a bőr felszínét, mert ezzel fokozzuk a faggyútermelést.
Tonizálás is nagyon fontos alacsony alkoholtartalmú, enyhén savas összehúzó hatású anyagokat tartalmazó tonikkal
Nappalra: Hidratáló, faggyúszabályozó gélt, szérumot, mattító hatású make up-t, gyógykorrektort ajánlunk
Éjszakai kozmetikum az olajos szeborreánál nem ajánlott!
Peelingezés: heti 1 alkalommal fontos leradírozni
Erre a bőrtípusra ajánljuk a Sebum Reducer termékcsaládot

b, Korpás szeborrea jellemzői:
A bőr színe sápadt, fakó. Felszínét érdes, zsíros tapintású pikkelyek borítják, melyek dörzsölés hatására leválnak, alatta a bőr fényes lesz. Az egész arcon fekete és fehér fejű komedók (mitesszerek) láthatók, amelyeket alapos felpuhítás nélkül nem, vagy csak nagyon nehezen lehet kinyomni.
Sokszor összetévesztik a száraz bőrrel, mert száraz, húzódó érzést okoz különösen vízzel való lemosás után.
A mitesszerek gyakran begyulladnak, amiből pattanások alakulhatnak ki.
Otthoni ápolása:
Letisztítás:
Tisztító géllel vagy habbal- fontos, hogy magas víztartalmúak legyenek, és olyan összetevőket tartalmazzanak, amelyek nemcsak a szennyeződések, de megvastagodott, elhalt szarulemezeket is képes eltávolítani.
Tonizálás is nagyon fontos alacsony alkoholtartalmú vagy alkoholmentes, vízmegkötő anyagokat tartalmazó tonikkal, ami pótolja a hámréteg hiányzó víztartalmát.
Nappalra: Alacsony zsírtartalmú, ásványi zsíroktól mentes (paraffin,vazelin) hidratáló krém ajánlott, amelyben faggyútermelést csökkentő, antibakteriális hatású,(ami megakadályozza a megvastagodott hámréteg alatt a baktériumok elszaporodását) és hidratáló összetevők vannak.
Éjszakai ápolás: Gyakran a nappali krém összetevőinél fogva alkalmas éjszakai ápolásra is ezek az un. 24 órás krémek.
Peelingezés: ennél a bőrtípusnál heti 1 alkalommal feltétlenül fontos!
Erre a bőrtípusra ajánlott:
 Krautervital sorozatból: a Tisztító hab, Mayenthau tonik (kis alkoholtartalmú, gyógynövény kivonatokkal), vagy az alkoholmentes Uborkás tonik,, Papaya tisztító maszk (radírozáshoz), Rozmaring krém, Aloé vera balzsam vagy Aloé vera krém,
  és a Sebum Reducer termékcsalád valamennyi tagja

 Nagyon fontos! Mindkét bőrtípusnál, hogy a bőrhibák elfedésére csak a szeborreás bőrtípusra ajánlott alapozót, korrektort, púdert használjuk, ellenkező esetben a nem megfelelő összetevőjű, naponta több órán át a bőrön lévő alapozók eltömik a pórusokat, akadályozzák a bőrlégzést és minden igyekezet ellenére fenntartják a bőrproblémákat akár tovább ronthatják a bőr állapotát.

 3. A zsírhiányos bőr: (ezt nevezik gyakran száraz bőrnek)
Jellemzői: Matt, de üde színű, kissé érdes tapintású, pórusai zártak, komedók (mitesszerek) nincsenek rajta esetleg néhány az orr körül. Az időjárás viszontagságaira kipirulással reagál. A vízzel való mosdás is gyakran húzódó érzést okoz. Ez a bőrtípus elsősorban azokon a nőkön alakul ki, akiknek sokáig normál bőre volt, de a menopauza következtében a faggyútermelés csökkent.
A zsírhiánynak is két típusa van: a mérsékelt zsírhiány és a fokozott zsírhiány.
Ha a mérsékelt zsírhiányos bőrt nem ápoljuk megfelelően könnyen lesz fokozott zsírhiány belőle, ami mindenre érzékenyen reagál, amikor kor már a kémek is csípő érzést okoznak a legjobb csak tiszta, bőrtápláló növényi olajjal ápolni (Krautervital sorozatból a Vitaminos bőrápoló olajat és az Oleo repair koncentrátumot ajánljuk). A mérsékelt zsírhiány leghamarabb a szem körül jelentkezik, ilyenkor már nem elég hidratáló szemápoló kozmetikum, mindenképpen zsírpótló szemápolóra van szükség!  
A zsírhiány nemcsak az arc bőrre, de a az egész testre jellemző. Az otthoni ápoláskor a legfontosabb, hogy semmilyen szárító kozmetikumot ne használjunk csak a bőrhiányzó zsiradékát pótolni képes valódi növényi zsírokat, olajokat tartalmazó kozmetikumokat.
Otthoni ápolás:
Letisztítás: szappan és más zsíroldó hatástól mentes kozmetikummal szabad !
arctejjel, amely növényi olajakat és más bőrtápláló anyagokat tartalmaz
Tonizálás: alkoholmentes, bőrnyugtató gyógynövénykivonatokkal
Nappalra: fontos, hogy az egyik összetevője bőrtápláló, jól felszívódó növényi zsírokat, olajokat tartalmazzon, a másik olyan zsírokat, viaszokat, amelyek a bőr felszínén maradva védik a kiszáradástól. Nyáron jó, ha fényvédő hatása is van
Éjszakai ápolás:
A nappali krémnél magasabb zsírtartalommal, bőrtápláló anyagokban, vitaminokban gazdag krém ajánlott.  A színezett nappali krém, ahogy a neve is mutatja nemcsak színezékeket tartalmaz, amik a bőrnek kellemes, természetes színt adnak, de a makadámi dióolaj értékes bőrtápláló is és védi a bőrt
Szemápoló kozmetikum használata is szükséges, mert a zsírhiányos bőrnél a szem alatt már korán megjelennek a finom ráncok, amik később megfelelő ápolás nélkül elmélyülnek.
Nyak, dekoltázs és testápoló kozmetikumok rendszeres használatával sokat tehetünk azért, hogy a bőr hiányzó zsíranyagát pótoljuk. Ezzel nemcsak a kellemes bőrérzetet biztosítjuk, de késleltethetjük a ráncok elmélyülését.
Peelingezés:1-2 hetente csak nagyon kíméletes enzim peelinggel szabad! Utána nagyon hatékony a zsírhiányos bőrre összeállított bőrtápláló pakolás alkalmazása.
Erre a bőrtípusra ajánlott:
Regenerációs sorozatot, mert minden tagja a zsírhiányos bőr ápolására lett kifejlesztve.
 Aki a 100%-os natúr összetevőket kedveli a  NATUR PUR A sorozat  valamennyi tagját használhatja . 

A pakolásokról és a maszkokról




                 A pakolásokról és a maszkokról

 A napokban a kozmetikus tanulókkal a pakolások fajtáiról, jellemzőiről, alkalmazásuk lehetőségeiről tanultunk. Arra gondoltam, hogy a pakolásokról szóló összegzés szélesebb körben is érdekes lehet.

A múltban:
Tanulmányainkból tudjuk, hogy a pakolások szépítészeti célú alkalmazása már az ókorban is elterjedt volt: Néró császár felesége Poppea lisztből és olajból készült péppel kenete be az arcát, hogy az esti lakománál szép legyen, ezt a pépet azután szamártejjel mosta le. Hasonló összetételű a francia változat, amely rizslisztből+ mandulakorpából + tejből készült ezt éjszakára alkalmazták és reggel ibolyavízzel mosták le.

Mi a különbség a maszk és a pakolás között?
Funkcióját tekintve nincs különbség. Alaki különbség van, de ezt
csak a magyar nyelvben tudunk jelezni. A maszk kifejezést elsősorban az előre formára vágott vagy  a felvitel után megszilárduló és egyben eltávolítható pakolásokra használjuk. Az idegen nyelvekben valamennyire a „mask”elnevezést alkalmazzák.

Milyen pakolásokat használunk manapság?
Ez attól függ, hogy milyen céllal alkalmazzuk: ennek alapján lehet:
            Összehúzó pakolás
            Nyugtató pakolás
            Tápláló pakolás
            Nyomó hatású pakolás
            Hő hatású pakolás

Mi a különbség a krém és a pakolás között?
-          A pakolásban több a hatóanyag mennyisége
-          A hatóanyagok vivőszere is több
-          Tartalmaznak valami nyomó hatást segítő anyagot is
-          Oklúzív, vagyis lezáró hatásuk van, ami azt jelenti, hogy a bőr kifelé irányuló funkcióit átmenetileg az összefüggő nyomó felülettel lezárja

Milyen állagúak lehetnek a pakolások?
-          Kataplazmát régebben gyakran alkalmazták, ami valójában gyógynövényes pépes pakolás volt borogatás formájában, (ennek mai változata amikor gyógynövények és magvak keverékét  vászonba csomagolva  , meleg olajba vagy vízbe mártogatnak, és ezzel végzik a testmasszírozást. Az új eljárás neve pecsétmasszázs (stemplmasszázs).
       Poranyag + folyadék(gyakran víz) összekeverésével készített pakolás
        Krém állagú pakolások
-           Paszta állagú pakolások (poranyag+kém keveréke)
-           Gél állagú pakolások
-          „Gumi” maszkok

Hogyan vihetők fel a bőrre?
-         Felkenjük:
      Ecsettel 
             Kézzel, de ilyenkor célszerű legyező ecsettel átsimítani, az egyenletes eloszlatás miatt
-          Spatulával
-          Előre kivágott (arc, nyak, szem) maszk, amely részben vagy egészben át van itatva a hatóanyaggal.

Hogyan és mikor távolíthatók el?
 Általában a hatóidő 15-30 perc
Az eltávolítás leggyakrabban melegen langyos vízzel történik, de előfordul, hogy lemosás előtt célszerűbb a fel nem szívódott anyagot spatulával leszedni.
A „Gumi” maszk,  ha jól tettük fel, a szélek megemelése után egyben levehető

Egyéb hasznos tudnivalók a pakolásokkal kapcsolatban:

-  A krémpakolások többsége ultrahangozható, erről úgy tudunk meggyőződni, hogy az ultrahang fejre teszünk a pakolásból és rácsöppentünk egy csepp vizet, ha a vízcsepp rezeg, a pakolás ultrahangozható.
-    A Charlotte Meentzen valamennyi krémpakolása ultrahangozható!
A paszták és a habok és azok a pakolások, melyek nem homogén állagúak, nem ultrahangozhatók.
-    A gél maszkokat és a zselépakolásokat célszerű a masszírozás előtt feltenni, hogy a krémben lévő zsírok ne gátolják meg a hatóanyagok felszívódását.
-  A termo maszkokat is célszerű a masszírozás előtt alkalmazni, mert a keletkező hiperémia jól előkészíti a bőrt a hatóanyagok felszívására.
-  A gipsz maszk és a paraffin álarc csak a hő és nyomó hatást biztosítják ezért a bevitelre szánt hatóanyagot mindig közvetlenül a bőrre kell tenni. A gipsz maszk alá (több rétegű nedves gézt), a paraffin maszk alá (több rétegű száraz gézt) kell tenni.
A meleg hatás az arcon maximum 40 C°lehet!